Geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi

0
283
Otomotiv teknolojisi sürekli kendini yeniliyor ve yeni özelliklerle araç sahibi olmayı cazip kılıyor. Mevcut ekipmanlar her ne kadar araç kullanmamıza yeterli imkanı sağlasa da , otomotiv sektörü önümüzdeki yıllarda sürüş keyfini farklı noktalara taşıyacak gibi görünüyor. İşte size geliştirilmesini isteyeceğiniz 9 araba teknolojisi

Bugüne kadar arabaların amacı bizi A noktasından B noktasına en hızlı şekilde götürmekti. Hız teknolojisi çabucak geliştiği için biz bu sefer de konfor, işlevsellik ve eğlence sistemi aramaya başladık. Bitmek bilmeyen beklentilerimizi liste haline getirmenin tam vakti! İşte size gelişmesini umduğumuz 9 araba teknolojisi!

1. Gelişmiş Hareket Kontrolü

fft16_mf2484919

Gelişmiş kilit ve ses sistemlerine alışığız ancak 2011 yılında Audi arabaların işlevlerini daha kolay kontrol edebileceğimiz bir özelliği tanıttı. MMI touch araç sahiplerine daha önce görülmemiş kolaylık sağlayabilecek bir sistemdi. Gerçekte çoktan tasarlanmış olan Audi Multi Media Interface( Audi Multi Medya Arayüzü) (MMI) sisteminin geliştirilmiş haliydi.
MMI touch’ın en güzel tarafı sürücülere harfleri çizerek yazma özgürlüğü tanımasıydı. Farklı dillerle de desteklenen bu teknoloji dinleyecekleri parçayı kolayca seçebilecek, navigasyonu daha hızlı kullanabilecek ve çok daha rahat telefon konuşması yapabilecek sürücüler için vazgeçilmez bir teknoloji olacaktı. Çok yakın bir zaman da Mercedes-Benz de kendine ait bir Gelişmiş Hareket Kontrolü sistemi sundu.

2. Gelişmiş Gösterge Tablosu Bilgileri Ön Cama Yansıtma Ünitesi

fft16_mf2484921

Eğer gösterge tablosu bilgileri ön cama yansıtma ünitesi geliştirilseydi araçlar pek çok işleve sahip olabilirdi. Ön camımızda hız bilgimizi, navigasyon detaylarını hatta gelen aramanın kime ait olduğunu minimalize edilmiş bir tasarımla görebilirdik HUDWAY adlı uygulama ile İphone’nunuzu aracınızın ön paneline yerleştirerek navigasyon bilgilerini ön camınıza yansıtabilirsiniz. Çok güzel bir fikir olsa da şu anki koşullarda uygulanması zor görünüyor. Çünkü ön camımız çoğu zaman çok parlak görünebiliyor. Bu durumda bize de bu teknolojinin geliştirilmesini beklemek düşüyor.

3. Apps& Yazılım Güncellemeleri

fft16_mf2484922

Arabanızı kullanırken çalışan apps’lerin en az akıllı telefonunuzda olduğu kadar hızlı çalıştığını düşünün. Ne kadar güzel değil mi? Başlangıç için şehirler ya da ülkeler için özelleştirilmiş appsler yaratılabilir. Bütün bunları düşünerek Toyota Fun Vii isimli bir konsept araç tasarladı. Bu araç yukarıdaki görselde var olan tüm özelliklere sahip. Fun Vii arabayı kullanan kişinin herkesle iletişime geçmesini internet ile sağlıyor. Fun Vii gibi araçların üretilmesi zaman alacak olsa da bugün piyasada arabalar için yapılan yazılım güncellemelerini bulabilirsiniz. Bu yazılım güncellemeleri aracınızın radyosunu geliştirecek. Tesla’nın S modeli araçlarında bu güncellemeler mevcut.

4.İnce Plaka Piller

fft16_mf2484923

Elektrikle çalışan araçlarda kullanılan piller çok ağırlar bu da araçta bu pilleri yerleştirecek yer bulamamaya sebep oluyor. Tabii bu durum aracın dengesine de zarar veriyor. Pilleri yerleştirmek için araçlarda gizli bölmeler olsa çok kullanışlı olurdu. Piller aracın iç ve dış panellerine yerleştirilebilir. Eğer pil ince ve küçük olursa otomobil üreticileri de arabanın görüntüsüyle ilgili endişelenmez. Henüz hazır olmasa da bu teknolojinin geliştirilmesi otomobil severler tarafından bekleniyor.

5.Araçlar Arası İletişim

fft16_mf2484924

Araçlar arası iletişim denildiğinde ön taraftaki arabayı arayıp yolumuzdan çekilmesini isteyebileceğimizi düşünmeyin. Bu daha çok makineler arasında kurulacak bir iletişim. Uzmanlar sistemin gelişmesiyle trafik sorunun azalacağını düşünüyorlar. Ayrıca bu teknoloji sayesinde daha güvenli yolculukların gerçekleşmesi bekleniyor. Çünkü sürücülerin göremediği kör noktalarda araçlar belirdiğinde diğer araç sizin içinde bulunduğunuz aracı uyarıyor.

6. Benzin Tasarrufu

fft16_mf2484925
Bir başka akıllı araç özelliği ise aracın sürekli bize bilgi vermesi. Örneğin; seyir halindeyken size ne kadar benzininiz kaldığını ve en yakın ve en ucuz benzin istasyonlarının nerede yer aldığını gösteren araçlar sizin konforunuz için tasarlanmakta.

7. Akıllı Telefonla Entegrasyon

fft16_mf2484926
Otomobil üreticilerinin son dönemdeki başlıca hedefleri arasında akıllı telefonlarla araçları entegre etmek var. Entegrasyon derken sadece ikisinin de aynı şarkıyı çalabilmesinden bahsetmiyoruz. Telefonunuza dokunmadan aracınızla yönlendirebildiğinizde gerçekten entegrasyonu yakalamış olacaksınız. Honda bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Telefonunuza dokunmadan göndereceğiniz telefon mesajlarına hazır olun!
.

8. Uzun Süreli Gelişim

fft16_mf2484927
GPS cihazlarından güncellenmiş trafik bilgilerini alabilmemiz için araç içine kurulu bir internet sistemine ihtiyacımız var. Ancak maalesef bu şimdilik mümkün değil. Güzel haber! Audi gibi otomobil firmaları uzun süreli gelişimin mümkün olduğu araçlar tasarlamaya başladılar. Uzun süreli gelişim, araçlarda daha kaliteli internet ve radyo kullanımı sağlayacak hatta bu sayede araçlar Wi-Fi kişisel erişim noktası haline gelecek.

9. Kendi Kendini Onaran Boya

fft16_mf2484928
Çok uzun süredir konuşulan kendi kendini onarabilen boya ile boyanmış araçlar hala tüketicilerin eline ulaşmış değil. Araba çiziklerinin sadece birkaç dakika içerisinde kendi kendine yok olduğu bu araçlar ilgiyle bekleniyor. Doğruyu söylemek gerekirse derin çizikler hiçbir zaman %100 düzelmeyecek ancak sadece çok dikkatli bakıldığında görülebilecek.

Kaynak: http://www.hongkiat.com

CEVAP VER